SIRA DIŞI BİR OFİS İÇİN 4 ÖNERİ

Kabul edelim ki çalışanlar için ofisler de evler kadar önemli. Ne de olsa ofisler çalışanların bir bakıma ikinci evi. Nasıl ki evlerimizi rahat, konforlu ve zevkimize uygun bir şekilde dekore ediyorsak, keyifli bir çalışma ortamına sahip olabilmek için ofis dekorasyonunun da özenli ve zevke uygun bir şekilde dekore edilmesi gerekiyor. Elbette ki ofiste çalışan herkesin zevkine uygun bir dekorasyon stili bulmak neredeyse imkânsız fakat bu; motivasyon artırıcı, enerjik ve keyifli bir ofis tasarımı yapamayacağınız anlamına gelmiyor! İşte; sıra dışı ve çalışanlarınızın çok hoşlanacağı, dünyanın en havalı ofislerinden ilham alarak hazırladığımız 4 ofis dekorasyonu önerisi:

1. Ofisinizde Doğaya Daha Çok Yer Açın

Ofis binası bahçenin içerisindeyse, koruya bakıyorsa diğer bir deyişle az da olsa doğa ile buluşmanızı sağlıyorsa ne güzel! Bu, çalışma alanlarında doğanın rahatlatıcı etkisinden faydalanabileceğiniz anlamına geliyor. İster doğa ile iç içe bir ofis ister şehrin göbeğinde, doğadan uzak bir ofis olsun, ofisinizin iç mimarisinde doğaya yer vererek hem daha huzurlu hem de dikkat çekici bir ofis dekorasyonu yapabilirsiniz.

Bitkiler, doğayı çağrıştıran renkler, tablolar… Elbette hepsi, doğayı ofislere davet etmek için kullanılabilir. Fakat söz konusu yaratıcı ofisler oluşturmaksa, bu öneriyi hayata geçirmek için dünyanın en güzel ofisleri arasında sayılan noktalar size yardımcı olabilir.

Bir ev kiralama sitesi olan Airbnb’nin San Francisco’daki ofisi ve öğrenciler için konaklama alternatifleri sunan Uniplaces, zemin dekorasyonunda parkeler yardımıyla yarattığı doğal etkiyi duvarda oluşturduğu bitki alanıyla daha güçlü kılmış.

Sıra Dışı Bir Ofis İçin 4 Öneri

Microsoft Viyana ofisindeki bu toplantı odasını tamamen parke ile kaplayarak rustik bir etki oluşturmuş ve doğaya hoş bir şekilde dekorasyonda yer vermiş.

Sıra Dışı Bir Ofis İçin 4 Öneri

Facebook’un Monle Park ofisi ise doğayı daha renkli bir şekilde çalışma ortamına getirmiş: Duvara çizilmiş çiçek resimleriyle!

Sıra Dışı Bir Ofis İçin 4 Öneri

2. Zaman Geçirilecek Alanlar Oluşturun

Evet, ofis eşittir çalışma alanı ama amacınız alışılmışın dışında bir ofis dekorasyonu yapmaksa, ortamda ofis mobilyalarından çok daha fazlasına ihtiyacınız var! Dinlenme alanları, oyun odaları gibi çalışanlarınızın zaman geçirebileceği noktalar oluşturmak dünyadan en iyi ofislerde sık sık karşılaştığımız bir durum. Bu trend ülkemizdeki ofislerde de kendine yer edinmeye başladı. Üstelik bu trendi hayata geçirmeniz için tahmin ettiğiniz gibi büyük bir ofise sahip olmanıza da gerek yok. Küçük ofislerde de, bir odayı oyun ve dinlenme odası haline getirerek bu trendi uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda yeterli alanınız varsa küçük bir spor salonu oluşturmayı da düşünebilirsiniz.

Google’ın Zürih’teki ofisinde dinlenme alanlarının yanı sıra bir de müzik ve spor odası bulunuyor.

Sıra Dışı Bir Ofis İçin 4 Öneri

Merkez ofisi San Francisco’da bulunan bir oyun firması olan Zynga, canlı ve renkli iç mimarisini nostaljik bir oyun odasıyla güçlendirmiş.

Sıra Dışı Bir Ofis İçin 4 Öneri

3. Dekorasyonda Canlı Renkleri Kullanmaktan Korkmayın

Daha Verimli Bir Çalışma Alanı: 4 Adımda Çalışma Odası Dekorasyonu” yazımızda odaklanabilmeniz için çalışma ortamı tasarımı hakkında detaylara yer vermiştik. Yazımızda da bahsettiğimiz gibi, çalışma alanlarında sadelik, renk seçimi, düzen gibi detaylar çok önemli. Peki, bu nedenle oluşturacağınız ofiste sadece odaklanmayı kolaylaştıran renkler mi kullanacaksınız? Tabii ki hayır! Ofisinizde farklı renkleri kullanmaktan çekinmemelisiniz. Fakat çalışanlarınızın masalarının olduğu yani gerçek çalışma alanlarının sade olması gerektiğini de göz önünde bulundurmalısınız. Diğer bir deyişle, ofisinizin sıra dışı yerleri olabilir ve bu noktalarda farklı renklerden yardım alabilirsiniz ama çalışma alanları oldukça sıradan olmalı.

Sıra Dışı Bir Ofis İçin 4 Öneri

4. Farklı Temalardan Yararlanın

Masalar, sandalyeler, dokümanlar… Eğer ilginç bir ofis dekorasyonu yapmak istiyorsanız bundan daha fazlasına ihtiyacınız var. Mesela çalışma alanınıza göre bir tema bulup ofisinizi bu doğrultuda dekore etmek kesinlikle uygulanabilir bir fikir!

Lego’nun Danimarka’daki ofisinde, markanın oyuncaklarının dev boyutluları alanı süslüyor.

Sıra Dışı Bir Ofis İçin 4 Öneri

San Francisco’daki Airbnb ofisi, şirketin çalışma alanı doğrultusunda dekore edilmiş. Bu ofisin hemen hemen her noktasında çalışanlar kendilerini evde gibi hissediyor!

Sıra Dışı Bir Ofis İçin 4 Öneri

Hayalinizdeki ofisi hayata geçirirken AGT sizin en büyük yardımcılarınızdan biri olabilir!